Médiá

Blaha v sukni! Za Kotlebu nastúpila kontroverzná poslankyňa: Takto došla prvýkrát do parlamentu

Od 26. apríla 2022 21 júna, 2022 No Comments

Kotlebu strieda angažovaná Slavěna Vorobelová s prepojením na údajného ruského špióna. Dá sa predpokladať, že nová poslankyňa posilní prorusky orientovaný tábor v parlamente.

Národná rada má novú poslankyňu. Je ňou Slavěna Vorobelová (40), ktorá dnes zložila poslanecký sľub. Nahradila tak šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu. Ten ešte dnes prišiel robiť pred parlament teátro, ako on „ide do roboty“ , na vrátnici ho otočili. Mandát mu zanikol právoplatných rozsudkom. Najvyšší súd mu vymeral podmienečný polročný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou, za to, že odovzdával šeky s nacistickou symbolikou v hodnote 1 488 eur.

Nezaradená

Odchodom Kotlebu z NR SR zanikol aj poslanecký klub ĽSNS, keďže počet členov klubu klesol na sedem a podľa rokovacieho poriadku musí mať najmenej o jedného člena viac. Vorobelová zatiaľ plánuje pôsobiť ako nezaradená poslankyňa. „Nebudem súčasťou klubu ĽSNS. Klub v minulosti opustili viacerí členovia ĽSNS, ale aj ďalší poslanci a zároveň padlo rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, čím klub ĽSNS zanikol,“ povedala pre TASR Vorobelová. Poslankyňa zdôraznila, že nikdy nebola členkou ĽSNS a ani takúto ponuku nedostala.

Vorobelová sa v posledných týždňoch venuje vojne na Ukrajine, pričom jej názory často korešpondujú s dezinformačnými webmi, píše denník Plus JEDEN DEŇ. „Už len čakám, kedy zo mňa urobia Blahu v sukni,“ napísala na sociálnej sieti.

Zatiaľ čo, na Facebooku sa Vorobelová vo veľkom vyjadruje k spoločenským témam, na Instagrame zverejňuje fotky z dovoleniek, či výťahové selfie. Keď sa pozriete viac do minulosti, nájdete tam aj asi tri roky starú fotku, ako sa dala ostrihať podľa vzoru vtedajšej americkej prvej dámy Melanie Trumpovej. Dnes do parlamentu prišla Vorobelová s blond vlnami a v svetlomodrých šatách.

Hovorkyňa za Vaľovú

Vorobelová bola v rokoch 2011 až 2012 hovorkyňou Mestského úradu v Humennom, teda v čase, keď bola primátorkou mesta Jana Vaľová (56) zo Smeru. Okrem toho bola štyri roky hovorkyňou a päť rokov riaditeľkou kancelárie generálneho riaditeľa Národného inšpektorátu práce. V roku 2020 kandidovala ako predsedníčka Národnej koalície do volieb za ĽSNS.

Niekdajší poslanec ĽSNS Miroslav Suja (46, dnes Republika) mal asistenta Jozefa Mihalčina, ktorý bol zadržaný v súvislosti so špionážou pre Rusko. Zo špionáže pre Putinovu krajinu je obvinený spolupracovník Hlavných správ Bohuš Garbár. Ten mal v roku 2018 Národnej koalícii darovať 4 500 eur. Vorobelová bola predsedníčkou koalície od apríla 2018 do marca 2021. „Mierová misia na východe Ukrajiny je prirodzenou reakciou Ruska na etnické čistky páchané neonacistickým režimom podporovaným hlavne z USA,“ napísala Vorobelová na sociálnej sieti 22. februára, teda deň po vstupe ruských vojsk na Ukrajinu.

„Na základe toho, za akú stranu kandidovala a na jej minulé vyjadrenia sa dá predpokladať, že posilní prorusky orientovaný tábor v parlamente, ktorý nevníma ruskú agresiu ako chybu Ruska. Nie je to podľa nich útočná vojna,“ povedala politologička Aneta Világi.

Zdroj: https://plus7dni.pluska.sk/domov/kotlebu-nastupila-kontroverzna-poslankyna-je-to-blaha-sukni-ucesom-melanie-trumpovej