Žien je na slovenskej politickej scéne stále málo. Národnú koalíciu vedie už vyše roka mladá žena, pričom stoličky podpredsedov obsadili muži. Čo ju viedlo prijať takúto ponuku a ako sa cíti vo sfére, kde vládne “silnejšie” pohlavie? Zhovárali sme sa so Slavěnou Vorobelovou.
Prečo ste vstúpili do politiky?
Uvedomila som si na základe osobnej skúsenosti s fungovaním systému, že nestačí len kritizovať, alebo bojovať za spravodlivosť ako jednotlivec. To, ako to na Slovensku funguje, či skôr nefunguje, jeden človek a jeho vôľa nič nezmení. Každý z nás má určite skúsenosť, že sa dnes nevie domôcť svojich práv a spravodlivosti či už je to v zdravotníctve, v školstve či v kontakte so štátnymi úradmi.
Ľudia sa bežne stretávajú s korupciou a vymenovať všetky kauzy súčasnej vlády by trvalo hodiny. Je treba spojiť ľudí, ktorí odmietajú počúvať prázdne reči politikov a očakávajú konkrétne, praktické a zásadné systémové zmeny a riešenia. A presne takých máme v našej strane. Ľudí s bohatými politickými skúsenosťami, ale aj nových mladých ľudí, ktorí v straníckej politike nikdy nepôsobili.
Čo ste predtým robili?
Pôsobila som ako riaditeľka kancelárie a kontroly v Národnom inšpektoráte práce. Z tohto miesta som však bola odvolaná potom, čo som poukázala na nekalé praktiky. O tom, že to nebolo len nejaké moje zhodnotenie, svedčí aj to, že som dostala postavenie chráneného oznamovateľa. Doteraz som nebola členkou nijakej politickej strany ani som sa v tejto oblasti nijako neangažovala.
Je ťažké presadiť sa v mužskom prostredí?
Žien v politike je u nás naozaj málo. Ale nemyslím si, že by pohlavie malo rozhodovať o tom, v akej oblasti niekto môže alebo nemôže pôsobiť. Skutočná emancipácia je predsa o tom, že je rovnosť šancí a príležitosti, a teda uspeje ten, kto je lepší, bez ohľadu na to či je to muž, alebo žena. Niektorí muži však stále ešte aj dnes považujú ženu vo vyššej pozícii za menejcennú a nedôverujú jej, preto niekedy musí vyvinúť dvojnásobné úsilie, aby bola úspešná.
Ako vnímate momentálne najviditeľnejšiu zástupkyňu nežného pohlavia v slovenskej politike, novozvolenú prezidentku Zuzanu Čaputovú?
Jej úspech je pre mňa ako ženu inšpirujúci, ale jej hodnotové postoje nie sú pre mňa prijateľné. Rozhodne preto nie je mojím vzorom. Vyznávam tradičné kresťanské a národné hodnoty. Slovensko a záujmy Slovákov sú pre mňa na prvom mieste.
Novozvolená prezidentka považuje napríklad za normálne, ak sa dvaja muži tvária ako rodina a vychovávajú dieťa. S tým sa jednoducho nedokážem stotožniť. To, ako zvíťazila, koľko peňazí do volieb vložila a akú nekritickú mediálnu podporu mala, tiež nie je podľa môjho názoru v poriadku.
Takže prípadná spolupráca by bola ťažká?
Každý, kto je činný v politike, musí spolupracovať, bez toho sa to nedá. Ak by naša strana uspela a boli by sme v parlamente či súčasťou vlády, je spolupráca s prezidentom nevyhnutná. Aj keď môžete mať výhrady k osobe, ktorá túto funkciu zastáva, je potrebné vnímať pozíciu prezidenta ako úrad, inštitúciu.
Keď si zoberieme prezidenta Andreja Kisku, je podozrivý z daňových a pozemkových podvodov, ale kým mu neskončí mandát, stále je to prezident. A túto pozíciu treba rešpektovať. Verím však v spravodlivosť a rovnosť každého občana pred zákonom.
Ako je to s financovaním strany? Bez peňazí sa zrejme presadiť nedá…
Strana má funkčné regionálne štruktúry vo všetkých krajoch, teda vo väčšine okresov. Máme vyše 1500 členov. Mnohí z nich aj prispeli na fungovanie a kampaň, pretože zároveň kandidovali. Takže finančné prostriedky máme najmä od nich.
Nehovorím, že máme peňazí na rozhadzovanie, ale na bežný chod to zatiaľ stačí. Financovali sme už komunálne voľby, ktoré dopadli so skvelým výsledkom a eurovoľby nám dajú známku opäť. Najväčšie náklady však budú budúcoročné parlamentné voľby.
Kto je Slavěna Vorobelová
Súčasná predsedníčka strany Národná koalícia pochádza z východného Slovenska. Vyštudovala Ekonomickú fakultu, Západočeskú univerzitu v Plzni a Facoltà di economia, Università degli Studi vo Verone. Predtým pôsobila ako manažérka, hovorkyňa mesta, riaditeľka kancelárie a kontroly v Národnom inšpektoráte práce (z postu odišla potom, ako upozornila na nekalé praktiky v rezorte Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR).
Povedali o Slavěne Vorobelovej
“Žena na čele politickej strany je na Slovensku zaujímavý fenomén. Po úspechu Zuzany Čaputovej budú mať ženy dvere otvorené oveľa viac pre vstup do vyšších politických a vládnych funkcií.”
Fedor Flašík, marketingový expert
“Pracovať so ženou je pre mňa nová skúsenosť. V práci mám však jediné kritérium – schopný alebo neschopný. Ak by nebola schopná, tak s ňou nespolupracujem.”
Peter Tomeček, podpredseda Národnej koalície
“Hovorí sa, že svet by bol lepším miestom, keby mu vládli ženy. Žien je v slovenskej politike podľa môjho názoru stále málo a aj my v Národnej koalícii by sme ich privítali viac. Do racionálneho mužského pohľadu vnášajú viac empatie a intuície.“
Peter Sokol, prvý podpredseda Národnej koalície
“Slavěna vnáša ženský pohľad do politiky, ktorý je mnohokrát citlivejší a objektívnejší, ako ten náš mužský. Preto si myslím, že každá politická strana by mala mať ženu vo svojom vedení. Národná koalícia v tom ide príkladom…”
Anton Martvoň, podpredseda Národnej koalície
“Zo začiatku som si nebol istý, ako to po mojej nominácii a návrhu na zvolenie na čelo strany dopadne, no ukazuje sa, že moje rozhodnutie bolo správne. V strane cítiť novú energiu a napredovanie.”
Sergej Kozlík, podpredseda Národnej koalície