Slavěna Vorobelová (vek 37 rokov) – vyrastala v Humennom na východnom Slovensku, študovala na ekonomickej fakulte v Plzni, ale aj v talianskej Verone. Skúsenosti z fungovania štátnej a verejnej správy získala na pozícii riaditeľky kancelárie generálneho riaditeľa a kontroly na Národnom inšpektoráte práce, ako aj na pozícii hovorkyne Mesta Humenné. Pracovala aj v súkromnej sfére v oblasti poskytovania personálnych služieb. Po upozornení na nezákonné praktiky v rezorte Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR bola odvolaná aj napriek štatútu chráneného oznamovateľa protispoločenskej činnosti. V apríli tohto roka vystriedala Sergeja Kozlíka na čele NÁRODNEJ KOALÍCIE.
S čím chce ísť do volieb NÁRODNÁ KOALÍCIA?
Hlavnou prioritou NÁRODNEJ KOALÍCIE je presadzovať v prvom rade záujmy Slovenska a jeho obyvateľov doma, aj v zahraničí. Treba zastaviť únik miliónov eur, ktoré sú nevyhnutné na obnovu slovenského poľnohospodárstva a podporu sociálneho systému, v rámci ktorého chceme presadiť napríklad dôchodkovú reformu. Ako prvý krok znížime vek odchodu do dôchodku na 62 rokov, čo treba garantovať ústavným zákonom spolu so stanovením minimálnej mzdy na úrovni aspoň 55% z priemernej mzdy dosahovanej v národnom hospodárstve.
Ďalej je to hmotná zodpovednosť politikov za rozhodnutia pri správe majetku štátu, resp. pri hospodárení s verejnými zdrojmi, aby sa nestalo, že niekto podpíše zmluvu, kde na kurzovom rozdiele stratíme miliardu alebo podpíše odmenu za právne zastupovanie za 64 miliónov eur a mnoho iných príkladov.
Proti korupcii vládnych strán pochodujú aj slušní ľudia na námestiach, ktorí riešenie vidia v predčasných voľbách a výmene vlády za strany súčasnej opozície, ktoré na korupciu sústavne poukazujú. Ako to vnímate vy?
Voľby sa uskutočnia o dva roky, dovtedy treba rešpektovať vládu, akú si zvolila väčšina ľudí, aj keď by sa dalo polemizovať, či neboli podvedení. Treba si uvedomiť, že predčasné voľby vyžadujú čas na prípravu a samozrejme aj niečo stoja. Proti korupcii je nevyhnutné bojovať, ale nie opatreniami a zákonmi, aké má Slovensko dnes. Sú totiž vágne a povedala by som, len prázdnym gestom zo strany vládnej koalície. Osobne som mala možnosť zažiť na vlastnej koži „ochranu“ zo strany štátu. Som v súdnom spore s Národným inšpektorátom práce, pretože som poukázala na nezákonné praktiky v rezorte Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (SMER-SD), no zodpovednosť do dnešného dňa nebola voči aktérom vyvodená a praktiky pokračujú ďalej, dovolím si tvrdiť, že ešte vo väčšom rozsahu.
Opozícia každý deň poukazuje na nejaké kauzy, teatrálne podáva trestné oznámenia, no zatiaľ sa žiadne nepreukázalo ako opodstatnené. Verejnosť vníma len „skutok nie je trestným činom, prípadne skutok sa nestal“. NÁRODNÁ KOALÍCIA nemá v pláne poukazovať na kauzy len marketingovo, ale záujmom je tieto kauzy prešetriť a vyvodiť zodpovednosť voči konkrétnym osobám, ak došlo k porušeniu zákona. V súčasnosti počúvame, ako sa na Slovensku kradne, rozkráda, tuneluje, no poviem to, ako to reálne podľa môjho názoru je. Väčšinou nekradnú, nerozkrádajú, len to robia v súlade s našimi skvelými zákonmi, ktoré si schválili. Prečo opozícia do dnešného dňa neprišla s návrhom zákona, ktorý toto všetko, čo sa tu deje, zastaví? Pretože pravdepodobne nechce, aby sa nejaké zákony menili, ale chcú len vymeniť figúrky na riadiacich postoch, aby pokračovali presne s takými deravými zákonmi, aké tú sú. Veď prečo nekúpiť „ceruzku“ za 100 eur, ak sa aj bežne predáva za 10 centov?! A najlepšie od firmy spolužiaka, manželky, suseda či bratranca?!
Premiér Fico na nátlak ulice odstúpil, čo by ste mu vytkla vy?
Určite by som mu vytkla investičné stimuly pre zahraničné korporácie na úkor podpory domácich podnikateľov a zároveň aj ich regionálne smerovanie, ktoré je nekoncepčné. Investície s podporou štátu sú sústredené do lokalít (Nitra, Trnava, Bratislava), kde už dnes nie je možné zabezpečiť požadovanú pracovnú silu a vymýšľajú sa rôzne európske projekty a príspevky na presťahovanie sa za prácou. Sú za tým samozrejme aj biznis záujmy politických špičiek, na to netreba mať ani vysokoškolské vzdelanie.
Likvidačné niekoľko tisícové pokuty (2000 eur, resp. 5000 eur) pre malých podnikateľov za rôzne byrokratické prehrešky ako bolo donedávna aj niekoľko minútové oneskorené prihlásenie zamestnanca do registra Sociálnej poisťovne, zvyšovanie poplatkov a pokút, len aby sa najviac vytiahlo od obyčajných ľudí do štátneho rozpočtu.
Treba si uvedomiť ako a z čoho žije bežný človek, to mu však mohli poradiť aj jeho hlavní štátni radcovia a trošku ho dostať do obrazu našej krajiny, ak teda on už stratil kontakt s realitou.
Bola by lepšia vláda, ak by sa zložila zo súčasných opozičných strán?
Mnohým vadí SMER-SD z dôvodov, ktoré sú spomenuté vyššie, ale ak by ho mali nahradiť súčasné opozičné strany, tak väčšina ľudí si povie, že radšej budú voliť SMER-SD. To je dôvod, prečo nastali zmeny aj v našej strane, ktorá je orientovaná národne, kresťansky a sociálne, ktorá chce presadzovať národne záujmy, nie participovať na tomto opozično-mimovládnom cirkuse.
Aký postoj má NÁRODNÁ KOALÍCIA k mimovládnym organizáciám?
Určite je nevyhnutné sprehľadniť štruktúru a činnosť mimovládnych neziskových organizácií, ktoré sú akýmkoľvek spôsobom napojené na financie zo zahraničia a ktoré vykonávajú propagačnú a agitačnú činnosť na území SR v prospech vybraných politických alebo menšinových skupín, bojujú voči všetkému, čo je národné, podporujú ilegálnu migráciu, povinné prijatie ilegálnych migrantov v obrovskom počte na naše územie a presadzujú ideológie, ktoré sú v rozpore s tradičnými európskymi a kresťanskými hodnotami. Fungovanie „politických“ mimovládok by upravil napríklad zákon, aký majú v USA či Rusku, známy pod názvom FARA. Do parlamentu ho predložila už ĽSNS, žiaľ neprešiel.
Dnes sme svedkami toho, že v médiách sú ako nezávislí odborníci prezentovaní zahraničím platení ľudia, ktorí sa vyjadrujú ku každej téme a presadzujú to, čo presadzovať musia. Môžeme to vidieť na práve prebiehajúcej polemike ohľadom nákupu stíhačiek, kde vystupuje ako „nezávislý analytik“ človek, ktorého v skutočnosti platí korporácia Saab, ktorá vyrába stíhačky Gripen. Ak by bol označený ako lobista Saab, bolo by jasné, koho záujmy háji. Ku všetkým spoločenským témam sa dnes v médiách, napr. aj vo verejnoprávnej RTVS vyjadrujú prakticky ľudia z rôznych mimovládnych organizácií, o ktorých v podstate nič nevieme. Takýto stav v RTVS dopustil vládny SMER-SD, ktorý úplne rezignoval na národné záujmy a naivne si myslel, že si názory týchto ľudí kúpi za naše peniaze formou dotácií či príspevkov zo štátneho rozpočtu. Dopadlo to tak, že dnes naša krajina nemá ani jedno médium, ktoré by objektívne informovalo o dianí v SR, aj keď sa dá pochybovať či by vládny SMER-SD mal úmysel verejnosť informovať objektívne.
Pred dvomi rokmi tu vznikla strana ako Sme rodina, ktorá pred voľbami tiež kritizovala Sorosa a mimovládky a dnes s nimi pochodujú spoločne za slušné Slovensko, nehrozí že to s vašou koalíciou dopadne rovnako?
Určite nie. Veľa ľudí bolo pochodovať zo spolupatričnosti nad tým, čo sa udialo, pričom nepoznali pozadie organizovania protestov.
Aký je postoj vašej strany k prijímaniu migrantov?
Odmietame akékoľvek kvóty na prijímanie ilegálnych migrantov. Naša krajina ich nepotrebuje a nechce na svojom území ani ako pracovnú silu, ktorá ma podľa demagógov zabezpečiť náš dôchodok, ani nahradiť klesajúcu pôrodnosť. Neznamená to ale, že sme proti cudzincom, ktorí k nám prišli legálne študovať či pracovať a sú pre nás prínosom. V prvom rade je ale potrebné podporiť naše mladé rodiny, a to tak, že si mladí ľudia budú môcť dovoliť vychovávať deti a žiť spokojný plnohodnotný život na Slovensku.
Podľa tlačovej správy chcete iniciovať aj zrušenie protiruských sankcií.
Kvôli sankciám, ktoré uvalila Európska únia na Rusko, prišlo napríklad v zlievarňach v Prakovciach o prácu cca 450 ľudí. Neviem, prečo by sme mali trpieť kvôli solidarite s krajinami, ktoré z nás robia rukojemníkov svojej zahraničnej politiky. Zvlášť, keď sa z ich strany jedná o rôzne pochybné obvinenia ako sme naposledy videli v kauze „Novičok“.
Na základe rovnako pochybných argumentov sme boli solidárni aj pri útoku na Sýriu, aký názor má na to NÁRODNÁ KOALÍCIA?
Zaútočiť na suverénny štát možno, ak dá na to súhlas bezpečnostná rada OSN alebo, ak daná krajina, niekoho napadne. Sýria nenapadla ani USA ani Veľkú Britániu. Súhlas od OSN podľa medializovaných informácií nebol, takže sa podľa všetkého jednalo o zjavnú agresiu. Z našich politikov to však nikto neodsúdil, naopak ešte to obhajovali, že Sýriu treba potrestať za to, že použila chemické zbrane. Dôkazy vraj videli v televízii. Čo dodať, pokiaľ nebudeme mat vo vláde ľudí, ktorí budú zastupovať Slovensko a nie prikyvovať na všetko, len aby sa udržali vo funkciách, tak to iné nebude.
Najbližšie nás čakajú prezidentské voľby, aký by mal byť slovensky prezident?
V prvom rade by to mala byť uznávaná a odborne zdatná osobnosť, ktorá by mala byť prezidentom všetkých občanov, a nie prezidentom len určitej skupiny. To, že prezident Kiska neprijal zástupcu 209 779 tisíc voličov ĽSNS, je neakceptovateľné, rovnako ako spôsob, akým prišiel k pozemkom vo Veľkom Slavkove, či ako viedol prezidentskú kampaň, počas ktorej došlo s najvyššou pravdepodobnosťou ku kráteniu dane a DPH. Prezident Kiska nikdy nebol politikom a nie je ním ani teraz, je to len marketingový produkt, podnikateľ, ktorý porazil expremiéra Fica, nie kvôli tomu, že ponúkol niečo lepšie, ale že bol menším zlom a výrazne prekročil financovanie svojej kampane o zákonom stanovený limit.
Váš bývalý predseda Sergej Kozlík sa nedávno vyjadril, že Harabín by bol skvelý prezident, aký názor na to máte ako súčasná predsedníčka?
Sudcu Najvyššieho súdu SR registrujem samozrejme už dlhšie. Je uznávaným odborníkom vo svojej profesii. Zastával rôzne vysoké pozície v štáte – predseda Najvyššieho súdu SR, minister spravodlivosti, len bohužiaľ médiá ho vykreslili tak, ako ho vykreslili. Niekedy je chybou, ak človeka súdime bez toho, aby sme ho poznali. Myslím, že je to aj jeho prípad. Vie pomenovať veci pravým menom, niekedy možno veľmi expresívne, ale pravdivo.